_GOTOBOTTOM
 Community Forum: ΑΡΜΟΔΡΟΜΙΟ
Want to meet up with modelers in your country or region? This is the place.
Διάφανο πλαστικό
JimtheGreat
Visit this Community
Larisa, Greece / Ελλάδα
Member Since: September 09, 2005
entire network: 35 Posts
KitMaker Network: 0 Posts
Posted: Tuesday, December 13, 2005 - 02:31 AM UTC
Πως θα κολήσω την διάφανη καλύπτρα χωρίς να μου ασπρίσει. όλα τα προηγούμενα μοντέλα θα έχουν και μία θαμπάδα.Προτάσεις;;;;;
Blade26
Visit this Community
Kozani, Greece / Ελλάδα
Member Since: October 06, 2005
entire network: 364 Posts
KitMaker Network: 82 Posts
Posted: Tuesday, December 13, 2005 - 07:29 PM UTC
Δημητρη εννοειτε πως θα κολλησεις την καλυπτρα στο σημειο οπου ειναι βαμμενη για να μην φανει τοσο πολυ το θαμπωμα.Μια λυση που εχω διαβασει για να κρυβεις και να αποφευγεισ αυτη τη θαμπαδα ειναι η χρυση παρκετινης(αυτο το υγρο που χρησιμοποιουμε για το σφουγγαρισμα των πατωματων).Σταθεροποιησε καλλα την καλυπτρα στη θεση που θα κολληθει και αφου βαλεις κολλα μετα απο λιγη ωρα (οταν θα εχει στεγνωσει λιγο η κολλα) περνα λιγη παρκετινη με το πινελο πανω στο σημειο συγκολλησης!Η παρκετινη θα δωσει μια γυαλαδα και παλι στην καλυπτρα και θα βοηθησει και στην σταθεροποιηση της καλυπτρας!
Δοκιμασε το και οτι αλλη απορεια εχεισ εδω ειμαστε!!
Major_Goose
Visit this Community
Kikladhes, Greece / Ελλάδα
Member Since: September 30, 2003
entire network: 6,871 Posts
KitMaker Network: 0 Posts
Posted: Tuesday, December 13, 2005 - 07:51 PM UTC
Σε καποιο απο τα τελευταία τεύχη του MODEL EXPERT εχω ενα αναλυτικό άρθρο για την χρήση παρκετίνης .

Θα καθαρίσεις την καλύπτα καλα απο χνούδια και λοιπα και θα την βοθτηξεις στην παρκετίνη ολοκληρη. Θα βγαλεις και θα αφήσεις να στεγνώσεις σε σημείο που ναμην έχει σκόνες καιτετοαι ,κανα ντουλάπι π.χ. Το κάνεις και μια δευτερη φορά. Το φίλμ που δημιουργείται θα δώσει μια ωραία γυαλάδα αφενός και αφετέρου όταν θα πας να κολλήσεις , ειδικά με κυανοκριλική , δεν θα σου κάνει το άσπρο θάμπωμα που προκαλείται απο την άντίδραση των χημικών συτατικών τησ κόλλας με την καλύπτρα
 _GOTOTOP