_GOTOBOTTOM
 Community Forum: Romania
Want to meet up with modelers in your country or region? This is the place.
Tabara romana 1:72
OlafTheVikin
Visit this Community
Bucuresti, Romania
Member Since: September 24, 2003
entire network: 40 Posts
KitMaker Network: 14 Posts
Posted: Tuesday, June 21, 2005 - 07:34 PM UTC
Dupa marsuri care nu se mai terminau, legionarii au avut, in sfarsit, parte de cateva zile de pauza. Cu o seara inainte a fost o furtuna cumplita care le-a rupt un pic acoperisul cortului dar au reusit sa-l repare. Pe jos, in ciuda ierbii proaspete, e si mult noroi. Se apropie ora pranzului asa ca a fost pus pe foc cazanul. Din el mananca cei opt legionari care sunt "cazati" in cort.
O saptamana de rapaos inseamna mult, astfel ca, doi dintre ei, se antreneaza pentru a se mentine in forma, folosind niste bete pe post de sabii scurte.
Un altul a pus pariu pe doi sesterti cu un arcas din cohorta de auxiliari ca nimereste cu pilum-ul mai aproape de centrul tintei decat arcasul cu sageata.
Plictisit, un alt ocupant al cortului merge inauntru sa-si ia cele trebuincioase curatarii echipamentului.

Kit-uri folosite:

Zvezda: cei care au camasa de zale (bucatarul, unul din cei doi cu betele de antrenament si cel care arunca pilum-ul)
"Bucatarul" are bratul drept modificat. Initial tinea si el o sulita dasupra capului. I-am taiat bratul chiar de la maneca si l-am lipit mai jos. In loc de sulita i-am pus un bat cu care amesteca in ceaun dar cu care poate sa ia parte si el la antrenament. Bineinteles ca plasticul Zvezda nu s-a dezmintit nici acum si i-a cazut bratul de cateva ori dupa ce a fost lipit. Pe mana stanga avea o iesitura pe care se fixa scutul si care a disparut.
Legionarul care se antreneaza (cel din stanga) avea un alt tip de scut, oval. Mi-au placut mai mult scuturile de la Airfix si i-am pus si lui unul. Asta dupa ce i-am facut ceva semne si ciobituri.
Legionarul cu pilum-ul e cel original din care am obtinut "bucatarul". Dupa cum v-am zis, pe mana stanga avea si el scut dar "l-a pierdut pe drum".

Airfix: cei care au o armura de piele (arcasul, legionarul care se antreneaza in dreapta si legionarul care se indreapta spre cort).
Cei din acest kit nu au fost modificati, am pastrat posturile originale. Ideea cu cel care merge spre cort mi-a venit la sfarsit. L-am pus cu spatele deoarece sulita pe care o tine pe umar e o sulita de turnir care a aparut "ceva" mai tarziu, in evul mediu si nu trebuia sa fie asa de vizibila.
Foarte bine realizat este arcasul.

Cortul este realizat la scara dupa o reconstructie 1:1.

http://museums.ncl.ac.uk/archive/arma/contents/recon/tent/tent.htm

In cort incapeau opt legionari (contubernium), cei care imparteau si un ceaun (de aici si ideea cu ceaunul pe foc). Zece asemenea corturi formau o centurie (o "centuria" =80 legionari). Sase centurii formau o cohorta, iar 10 cohorte formau legiunea.

Ceaunul este realizat dintr-un capat de tub pentru pipeta. La fel si toarta.

Pomul este facut dupa metoda stiuta:
http://www.rhc.ro/vademecum/vademecum.php?r=23&n=1.2&

Iarba e cumparata la plic de la Muzica. Tufele verzi sunt niste mirodenii din bucataria lui taica-meu, nu stiu cum se numesc iar tufele galbene sunt calti de etanseizat caloriferele.
Suportul este capacul cutiei de tabla cu biscuiti olandezi.
Vopselele sunt enamelurile Revell. Exceptie face o vopsea universala maron cumparata la cutie mare cu care am vopsit pamantul.







wampum
Visit this Community
Tekirdag, Turkey / Türkçe
Member Since: August 21, 2002
entire network: 3,289 Posts
KitMaker Network: 389 Posts
Posted: Tuesday, June 21, 2005 - 09:55 PM UTC
Olaf,
E foarte frumos sa vedem lucrare asta şi pe aici.
N-ar fi rau sa le postezi si la forumul general in limba engleza. Sint sigur ca vei primi aprecieri si din toate lumea.

important: Cind deschizi un topic in comunitate Romana ar fi bine sa alegi limba romana. Altfel topicul tau este vizionat de toate lume care intra in site in limba engleza, si habar n-au in ce limba este scris topicul
Numai bine
crios
Visit this Community
Bucuresti, Romania
Member Since: June 02, 2005
entire network: 45 Posts
KitMaker Network: 0 Posts
Posted: Wednesday, June 22, 2005 - 12:22 AM UTC
Asa da!
Diorama o stiam, dar nu si povestea care chiar mi-a placut.
Ramane sa vina si dacii.
 _GOTOTOP